Palenie papierosów a ryzyko nadciśnienia tętniczego
Data publikacji 4 sierpnia 2023
Jeśli chodzi o nałóg tytoniowy, eksperci są zgodni – wieloletnie palenie papierosów przyczynia się do licznych problemów zdrowotnych. Dotyczy to zarówno palaczy czynnych, jak i biernych. Wśród negatywnych konsekwencji dla zdrowia możemy znaleźć takie zagrożenia jak na przykład podwyższone ryzyko nadciśnienia tętniczego. Palenie papierosów jest jednym z tych czynników, które sprawiają, że organizm ludzki jest narażony na choroby układu krążenia.
Papierosy a ciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze stanowi jeden z najczęstszych, a zarazem najpoważniejszych czynników przyczyniających się do wzrostu ryzyka rozwoju chorób serca czy też – bardziej ogólnie – układu krążenia.
Jak sama nazwa wskazuje, rozumie się przez to stan, w którym ciśnienie tętnicze krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Taki stan rzeczy przyczynia się do wzrostu ryzyka wystąpienia powikłań. Do potencjalnych problemów zdrowotnych, które mogą się wówczas pojawić, zalicza się na przykład:
-
zawał serca,
-
udar mózgu,
-
niewydolność serca.
Jak widać, są to na tyle poważne schorzenia, że absolutnie nie powinno się ignorować tych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wyżej wymienionych chorób. Jak już wspomniano, jednym z takich czynników jest palenie papierosów.
Wpływ palenia na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego jest jednoznacznie negatywny, a regularne palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia i rozwoju nadciśnienia tętniczego
Palenie papierosów – jakie substancje mają negatywny wpływ na ryzyko nadciśnienia tętniczego?
Jedną z substancji, które wywierają bezpośredni wpływ na układ krążenia, jest nikotyna. Wskutek wypalenia papierosa nikotyna dostaje się do ludzkiego krwiobiegu, powodując kurczenie się naczyń krwionośnych. Taki stan rzeczy może w dłuższej doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi (o incydentalnym lub stałym charakterze – zależy to od ilości wypalanych papierosów oraz czasu trwania nałogu papierosowego).
To jeszcze nie wszystko, ponieważ nikotyna ma również działanie silnie stymulujące, jeśli chodzi o wydzielanie adrenaliny, to zaś również może prowadzić do podniesienia ciśnienia tętniczego.
Z kolei niektóre substancje toksyczne zawarte w wyrobach tytoniowych (zalicza się tu na przykład benzopiren czy formaldehyd) mogą doprowadzić do uszkodzenia śródbłonek naczyń krwionośnych, co sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych, a zatem problemów zdrowotnych w układzie krążenia.
Źródła:
-
Grodzicki T, Wizner B. Palenie tytoniu a nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie Tętnicze 2001, 5(1).
-
Zdrojewicz Z. i wsp.: Elektroniczne papierosy: wpływ na zdrowie, nikotynowa terapia zastępcza, regulacje prawne. Pediatr Med Rodz, 2017, 13, 1.
-
Rutz-Danielczyk A., Głuszek J. Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego. Współczesna terapia nadciśnienia tętniczego. Wydawnictwo Medyczne Termedia, Poznań 2008.
Materiał zewnętrzny