Podwyższenie temperatury to często występujący objaw organizmu dotkniętego infekcją lub poważniejszym schorzeniem. Zwykle towarzyszy temu osłabienie, senność i dreszcze, dlatego osoba chora próbuje zwalczyć problem odpowiednimi metodami. Jakie sposoby na gorączkę warto zastosować?
Gorączka – czym jest i skąd się bierze?
Naturalna temperatura ciała zdrowego człowieka utrzymuje się na poziomie 36,6 stopni Celsjusza. Podwyższenie tej wartości do ok. 38 stopni nazywamy stanem podgorączkowym, natomiast przy temperaturze powyżej tego poziomu mówimy już o gorączce. Zazwyczaj powodem takiego objawu są infekcje – zarówno pochodzenia wirusowego i bakteryjnego, jak i grzybiczego. Przekraczająca normę temperatura ciała to symptom mówiący o tym, że organizm próbuje walczyć i bronić się przed stanem chorobowym.
Gorączka może spowodować wiele zmian, m.in. przyspiesza metabolizm i pracę serca. Z kolei przyswajanie tłuszczy i procesy trawienne ulegają spowolnieniu. W organizmie zwiększa się magazynowanie wody, co może skutkować opuchlizną. Pacjent odczuwa też silne dreszcze, zmęczenie i brak sił, dlatego warto zastosować środki obniżające temperaturę.
Domowe sposoby na gorączkę
Przy pierwszych oznakach złego samopoczucia i wysokiej temperatury warto sięgnąć najpierw po metody domowe. Często stosowane sposoby na gorączkę to ochładzanie ciała za pomocą okładów lub kąpieli. Do przygotowania kompresów może posłużyć niewielki ręcznik zamoczony w chłodnej wodzie, przykładany do skóry czoła czy karku. Z kolei kąpiel powinna odbywać się w wodzie o temperaturze nieco niższej od temperatury ciała chorego. Ważne, aby nie przesadzić – różnica ta nie powinna przekroczyć 2 stopni Celsjusza. Wielu osobom sprawdzają się znane od pokoleń sposoby na gorączkę, polegające na spożywaniu produktów o cennych właściwościach, które zwalczają temperaturę i stany zapalne. Przeciwgorączkowo zadziałać może np. herbata z imbirem i cytryną, sok malinowy, napary ziołowe czy mleko z dodatkiem czosnku i miodu. Warto też dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, wietrząc je co jakiś czas.
Środki apteczne na gorączkę
Domowe, naturalne sposoby na gorączkę nie zawsze przynoszą spodziewane efekty. Wówczas warto pomóc sobie, sięgając po odpowiednie preparaty i leki obniżające temperaturę. Może to być np. polopiryna, aspiryna, ibuprofen, paracetamol, pyralgina. Wcześniej trzeba oczywiście przeczytać informacje na temat danego leku, zamieszczone na ulotce. Środki stosowane na gorączkę mogą występować w formie tabletek, kapsułek, czopków, syropów. Bardzo popularne są też wersje w proszku, dostępne w wygodnych saszetkach. Zawartość pojedynczego opakowania rozpuszcza się w ciepłej wodzie i wypija po przestygnięciu. Utrzymująca się dłużej gorączka to jednak znak, aby udać się do lekarza.
___________
UWAGA:
„sposoby na gorączke”, „sposoby na gorączke”, „sposoby na gorączke”, „sposoby na gorączke”, „ sposoby na gorączke” – wymagane słowo kluczowe zamieszczone jest w tekście 5x, ale w wersji poprawnej („sposoby na gorączkę”)